Drevený kostol, Brežany

86 Bodov

Drevený kostol, Brežany

Kostol

Dostupné po prihlásení

Na stráni nad obcou stojí gréckokatolícky drevený kostol zasvätený sv. Lukášovi Evanjelistovi, postavený v roku 1727. Svojím vzhľadom sa líši od chrámov východného obradu a predpokladá sa, že bol postavený podľa niektorého rímskokatolíckeho kostola v okolí. Posadený je na objemnú kamennú výmurovku, ktorá eliminuje veľký sklon svahu, na ktorom stojí. Ku kostolu s obdĺžnikovým pôdorysom je zo západu pristavaná samostatná zvonica.
Kostol je vystavaný zo smrekových a jedľových brvien, ktorým je ponechaný ich prirodzený vzhľad. Medzery medzi brvnami sú utesnené bielou hlinenou mazaninou, ktorá dáva kostolu typický vzhľad. Vnútorne zariadenie pochádza z 18. storočia a ikonostas je datovaný do roku 1782. Interiér kostola prešiel v nedávnej minulosti kompetnou rekonštrukciou. Za pozornosť stojí obraz Piety a obraz Krista s knihou života na bočných oltároch. Kostol je stále funkčný a dnes sa v ňom slúžia rímskokatolícke obrady.
Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem