Vysoká pec Jakubany

74 Bodov

Vysoká pec Jakubany

Technická pamiatka

Dostupné po prihlásení

Vysoká pec v Jakubanoch je významnou zachovalou pamiatkou z obdobia Uhorska spolu so siedmimi podobnými telesami vysokých pecí (Bretka, Sirk – Červeňany, Nižná Slaná, Podbiel, Tri Vody a Vlachovo). V prevádzke bola v rokoch 1760 až 1870. Po rekonštrukcii (v rokoch 2011-2013) získala štatút najstaršej zrekonštruovanej vysokej pece na území Slovenska, z doteraz zachovalých.

Vysoká je 9 metrov na pôdoryse 6 x 6 metra, dvojplášťová s otvormi pre prívod vzduchu. Napĺňala sa železnou rudou zhora k čomu bola prispôsobená i poloha stavby - vrch pece je na úrovni cesty. Neoddeliteľnou súčasťou vysokej pece počas jej prevádzky bolo mlynské koleso, ktoré poháňalo dúchadlo pri ohnisku. Pri rekonštrukcii vyhotovili a na pevno osadili mlynské koleso s priemerom 3,2 metra.

Okolie pece je zrekonštruované za účelom oddychu, dá sa posedieť pod dreveným prístreškom s možnosťou rozloženia ohňa.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem