Drevený kostol, Dobroslava

86 Bodov

Drevený kostol, Dobroslava

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol sv. Paraskevy.

Postavený v roku 1705. Stavba je zrubová, trojpriestorová s novou priečnou loďou na vysokej kamennej podmurovke, ktorá vyrovnáva sklon terénu. V roku 1932 prestavali kostol do súčasnej podoby s dvoma bočnými kaplnkami, následkom čoho sa zmenil aj pôvodný trojdielny pôdorys stavby - nadobudol tvar kríža. Kostol je ozdobený troma vežami a piatimi krížmi. K charakteristickému vzhľadu patria tri nerovnako vysoké hranolové veže s cibuľou, makovicou a zakončené krížom. Telo chrámu i steny veží sú opláštené vertikálne doskami a lištami. Celý chrám je zakrytý dreveným štiepaným šindľom.

Barokový interiér a ikonostas pochádzajú z polovice 18. storočia. Ikonostas zachovali v reštaurovanej podobe s námetom z Nového zákona, postavami apoštolov, prorokov a iných svätcov. Interiér dopĺňajú aj iné umelecky a historicky cenné ikony a predmety.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem