Drevený kostol, Hunkovce

86 Bodov

Drevený kostol, Hunkovce

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

Kostol z konca 18. storočia stojí na návrší, približne v strede obce. Trojdielna, trojpriestorová stavba zrubovej konštrukcie je postavená na nízkej kamennej podmurovke. Kostol je tradične rozdelený na tri časti:
- Predsieň (ľudovo nazývaná aj babinec), sa nachádza pod hlavnou vežou. Spočiatku išlo o miesto vyhradené pre katechumenov, teda tých, ktorí sa pripravovali na krst, alebo pre kajúcnikov.
- Loď, ktorá nadväzuje na predsieň. V nej sa sústreďujú veriaci zúčastňujúci sa obradov. Zo symbolického hľadiska predstavuje putujúcu Cirkev, teda kresťanov žijúcich na zemi.
- Svätyňa, najpodstatnejšou časťou kostola. Zo symbolického hľadiska predstavuje nebeské kráľovstvo, teda oslávenú Cirkev. Svätyňa je od lode oddelená vysokou obrazovou stenou (tzv. ikonostas), ktorý však chýba.
Samostatná veža je so stavbou spojená strieškou. Veže i stupňovité kupoly nad svätyňou a loďou sú zakončené makovicami vo vrchole cibuľkami s ornamentálne riešenými krížmi. Celý objekt je obitý doskami a lištami, makovičky i celá strecha pokryté šindľom.

Z pôvodného dreveného oplotenia sa zachovala drevená vstupná brána so šindľovou strieškou. Kostol je súčasťou cintorína so starými krížmi. Pôvodná interiérová výzdoba chýba, niektoré vzácne ikony sú uložené v Šarišskom múzeu v Bardejove.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem