Drevený kostol, Lukov-Venécia

86 Bodov

Drevený kostol, Lukov-Venécia

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol sv. Kozmu a Damiána.

Pochádza z obce Nová Ves pri Novom Sonči (Poľsko), kde ho obyvatelia Venécie kúpili. Rozobrali, previezli, na novom mieste znova postavili a v roku 1708 zasvätili novým patrónom - lekárom a divotvorcom svätému Kozmovi a Damiánovi.

Trojdielná zrubová stavba je umiestnená na kamennej podmurovke, ktorá vyrovnáva sklon terénu. Pozoruhodnosťou je vybudovaná pivnica pod svätyňou - je to jediný podpivničený drevený kostol na Slovensku. Stavbu umocňujú tri veže, ktoré sa smerom na západ zvyšujú a každá je ukončená kovaným krížom. Ako strešná krytina je použitý štiepaný šindeľ. Zvláštnosťou je vysunuté podstrešie okolo stavby.

V interiérovej výzdobe prevažujú barokové prvky. Podstatná časť ikonostasu je z 18. storočia, avšak nachádzajú sa tu aj ikony zo 16. a 17. storočia. Posledný súd je zo 16. storočia so zobrazeniami rôznych typov hriešnikov - čarodejníka, vraha, zlodeja, závistlivca, šenkára či opilcov, ktorým čert nalieva do úst pálenku.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem