Drevený kostol, Nižný Komárnik

86 Bodov

Drevený kostol, Nižný Komárnik

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky.

Postavený v roku 1938 na mieste pôvodného (z 18. storočia), ktorý počas prvej svetovej vojny vyhorel. Je jediným slovenským dreveným kostolom, ktorý projektoval významný ukrajinský architekt a bádateľ ľudovej architektúry Volodymyr Sičynskyj (1894-1962). Zároveň jediným zástupcom tzv. bojkovského typu, ktorý sa od staršieho lemkovského líši tým, že najvyššia vežička nestojí nad predsieňou (ľudovo babincom), ale nad strednou časťou chrámu a je rovnakej konštrukcie ako zvyšné dve.

Každá časť budovy má vežu s kupolou a krížom. Strecha každej časti chrámu je vyhotovená vo forme osemuholníka a pokrytá drevenými šindľami. Pred vchodom portikus s vyrezávanými stĺpikmi.

Ikonostas je zo začiatku 18. storočia a pochádza z Trebišova. Nakoľko nebol vyhotovený pre tento objekt, apoštoli a proroci boli umiestnení v kupole.

Pri chráme sa nachádza zvonica osadená trojramenným krížom a jedným zvonom.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem