Drevený kostol, Potoky

86 Bodov

Drevený kostol, Potoky

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol sv. Paraskevy.

Postavený v roku 1773 a tvorí dominantu obce na jej východnom svahu. Ani počas dvoch svetových vojen nedošlo k jeho veľkému poškodeniu (opravovaný až v rokoch 1956-1957). Trojdielna zrubová stavba pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Každá časť budovy má vežu s kupolou a železným krížom. Hlavná chrámová veža je nezvyčajne vysoká.

Vedľa chrámu sa nachádza neskoršie postavená drevená zvonica, v ktorej je zvon z roku 1839. Celý areál je obklopený nízkou kamennou ohradou.

V interiéri kostola sa zachovali fragmenty nástennej maľby, prevažne s rastlinným ornamentom. Dominantou je ikonostas (stena s ikonami oddelujúca svätyňu od chrámovej lode), drevená trojradová architektúra uprostred s cárskymi dverami, zdobená bohatou drevorezbou, ktorá je pestro polychrómovaná.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem