Drevený kostol, Príkra

86 Bodov

Drevený kostol, Príkra

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela.

Postavený v roku 1777 na severnom svahu obce. Trojdielna, trojvežová zrubová stavba s troma kovanými krížmi postavená na masívnom kamennom základe. Stavba je zvonku chránená došteným šalovaním. Strecha je pyramidálna s postupne sa zvyšujúcimi tromi vežami zakončenými makovičkou a zakrytá tradične šindľom. Konštrukcia veže je stĺpová. Vo veži nad predsieňou (ľudovo babincom) sa nachádzajú tri zvony, najstarší je z roku 1759.

Ikonostas je drevená polychrómovaná architektúra so štyrmi radmi ikon a cárskymi dverami, zdobenými rezbou a maľbou. Pochádza z polovice 18. storočia, niektoré ikony (Mandylion, sv. Michal, sv. Mikuláš) sú zo 17. storočia. Najvzácnejšia je ikona sv. Mikuláša zo 16. storočia, ktorá patrí medzi najcennejšie ikonopisecké pamiatky na Slovensku.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem