Drevený kostol, Šmigovec

86 Bodov

Drevený kostol, Šmigovec

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána.

Postavený v roku 1755 na svahu, je súčasťou cintorína. Malá trojpriestorová, jednovežová zrubová stavba postavená na kamennom základe. Veža má stĺpovú konštrukciu a je tradične vsadená do predsiene. Pyramidálna strecha, osadená cibuľou a zakončená trojramenným kovovým krížom. Aj nad svätyňou je malý trojramenný kríž. Patrí medzi najmenšie kostoly v regióne Snina a jeho zvláštnosťou je vnútorné omietnutie stien vápnom.

Neodborná oprava strechy a veže z roku 1936 sa neskôr podpísala pod jeho zlý technický stav. V roku 2013 začala komplexná obnova, statické zabezpečenie stavby a výmena plechovej strechy späť za šindľovú.

Päťradový ikonostas z 18. storočia má neobvyklý počet 24 ikon prorockého radu. Diákonske dvere sú bez krídel a cárske dvere sú dvojkrídlové so šiestimi medailónmi.

Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou (NKP).


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem