Drevený kostol, Varadka

86 Bodov

Drevený kostol, Varadka

Kostol

Dostupné po prihlásení

Drevený gréckokatolícky kostol Ochrany Presvätej Bohorodičky.

Postavený v roku 1924 na mieste pôvodného z druhej polovice 18. storočí, o ktorého zániku panujú dve teórie: prvá, že bol zničený počas 1. svetovej vojny, druhá, že sa tak stalo už v roku 1827. Postavený je vo veľmi jednoduchom štýle na kamenných základoch. Zrubová stavba je dvojdielna, trojpriestorová, trojvežová zakončená krížmi. Strechy a veže sú oplechované. Vchody do chrámu sú dva: hlavný do predsiene, druhý do chrámovej lode.

Ikonostas nie je umelecky hodnotný, predpokladá sa, že bol stavaný vo veľkom zhone. Ukončenie je netypické – dvoma doskami Desatora.

Kostol je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku (NKP) a napriek svojej plechovej streche je považovaný za jeden z najkrajších novodobých drevených kostolov na Slovensku.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem