Dub letný v Dubinnom

70 Bodov

Dub letný v Dubinnom

Strom

Dostupné po prihlásení

Dub letný (Quercus robur) v obci Dubinné má minimálne 800 rokov (v roku 2016) a patrí k najstarším stromom na Slovensku. Jeho vek sa už nedá presne určiť (letokruhmi a rádiouhlíkovou metódou), pretože je bútľavý a najstaršia časť stromu je nenávratne preč. Podľa písomných záznamov už počas bratríckeho hnutia na Slovensku (1440-1465) ho Dubinčania chránili pred vyrúbaním zaplatením vysokého odstupného, na ktoré sa vyzberali všetci obyvatelia obce. Podobne ho zachraňovali za I. i II. svetovej vojny, keď slúžil delostrelcom ako orientačný a zameriavací bod. Neskôr aj pri elektrifikácii obce, keď projektantom i stavebníkom zavadzal.

Parametre stromu: obvod kmeňa pri zemi 12,33 m a v prsnej výške 7,33 m, výška 25 m, priemer koruny pred orezaním bol 20 m.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem