Asfaltový lom v Nezbudskej Lúčke

37 Bodov

Asfaltový lom v Nezbudskej Lúčke

Zaujímavosť

Dostupné po prihlásení

Opustený lom, v ktorom sa kedysi ťažil prírodný asfalt, ľudovo nazývaný smolenec. Jeho výskyt bol známy už na začiatku 20. storočia a s ťažbou začali pred prvou svetovou vojnou. Produktom lomu (údajne jediným v Európe) bola štrková drvina s asfaltovým tmelom. Do roku 1928 sa ročne vyrobilo 5000 m³ zmesi. Vyťažený materiál sa vo vozíkoch po koľajničkách vyvážal do úpravárenskej budovy s drvičkou (ostal skelet), kde sa spracoval a v železničných vagónoch dopravoval k miestnej stanici Strečno.

Ťažbu ukončili v 50. rokoch 20. storočia, lom sa prirodzene zaplnil vodou a vzniklo tzv. asfaltové jazero. Kúpanie v jazere nie je povolené - pod ohriatou povrchovou vodou sa nachádza veľmi studená spodná voda čo spôsobuje vytváranie vodných vírov. Na pokusy okúpať sa už doplatilo niekoľko ľudí.

V lokalite bývalého lomu sa nachádza aj kaplnka sv. Barbory (patrónka baníkov) a niekoľko banských štôlní ako spomienka na zašlú slávu.


Najbližšie body

Zoznam najbližších bodov záujmu v okolí je užitočný pri plánovaní trasy. Zobrazí sa Ti ale až po prihlásení do profilu. Ak profil ešte nemáš, registrácia je zadarmo.

 

Login
Ešte nemáš u nás účet?
Zaregistruj sa
Návštevou a používaním stránok All Bikers Rally súhlasíš s používaním cookies. Viac o cookies sa dozvieš tu: Viac informácií Rozumiem